Biblioteka parafialna

Parafia pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Biblioteka parafialna

Biblioteka parafialna książki katolickie literatura katolicka Parafia Poniatowa księgozbiór
Biblioteka parafialna jest czynna w każdy czwartek w godz. 16:00–18:00
oraz w pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 8:30–12:00.
Przy Parafii pw. Ducha Świętego w Poniatowej istnieje Biblioteka Parafialna im. Jana Pawła II. Mieści się ona w dawnej salce katechetycznej na piętrze.

Biblioteka liczy blisko 7000 woluminów ujętych w różnych działach:

beletrystyka / literatura polska i obca

literatura religijna

słowniki teologiczne i encyklopedie katolickie

dzienniki, wspomnienia, biografie

książki dla dzieci i młodzieży

reportaże i inne gatunki literackie

Bogaty jest dział dotyczący życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II. Są to książki Karola Wojtyły, dzieła Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek i książki innych autorów o Janie Pawle II.

W posiadaniu biblioteki parafialnej znajdują się również filmy oraz nagrania dźwiękowe. Są to najnowsze nabytki i cieszą się dużym zainteresowaniem wypożyczających.

1986

rok założenia Biblioteki parafialnej im. Jana Pawła II

>6920

pozycji książkowych dostępnych w Bibliotece parafialnej

>150

stałych czytelników Biblioteki parafialnej im. Jana Pawła II

Parafia pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Historia biblioteki parafialnej

Biblioteka parafialna istnieje od 1986 roku. Założycielem jest śp. ks. proboszcz Józef Kozłowicz. Pierwsze książki do biblioteki zostały ofiarowane przez ks. Kozłowicza z jego zbiorów prywatnych. Bardzo wiele pozycji ze swojej osobistej biblioteki ofiarował poprzedni proboszcz – ks. senior Józef Brzozowski, który również zakupił wiele nowych książek

Obecnie księgozbiór wzbogaca się i aktualizuje dzięki działaniom ks. proboszcza Piotra Petryka. Księża wikariusze także przekazali bibliotece część swoich zbiorów. Wiele książek to dary od parafian. W bibliotece znajduje się książka darów, gdzie wyszczególnia się nazwiska parafian-darczyńców i ofiarowane książki.

Od początku istnienia, czyli od 1986 do 2011 roku, bibliotekę prowadziła p. Halina Kobiałka. Przez 25 lat jej pracy przez bibliotekę przewinęło się ponad 2000 czytelników, a księgozbiór rozrósł się do ok. 6000 pozycji. Książki cieszyły się sporym zainteresowaniem i wiele wypożyczano.

Od 2012 roku biblioteką parafialną zajmuje się p. Anna Kasiura, przy współpracy p. Teresy Zawadzkiej.

Pomimo, że internet i telewizja bardzo się rozpowszechniły, istnieją również miłośnicy książek. Osoby te wypożyczają i czytają różne książki, a także przyprowadzają dzieci oraz pożyczają dla swoich bliskich – starszych lub chorych, którzy nie mogą wypożyczyć sami. Obecnie trwa wprowadzanie książek do bazy elektronicznej, dzięki czemu będzie możliwe wyszukiwanie i rezerwacja książek on-line.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki parafialnej i korzystania z posiadanych zbiorów.

Biblioteka zwraca się również z prośbą o zwrot wypożyczonych dawno książek. Niektóre zostały wypożyczone nawet kilka lat temu. Gdyby wróciły do biblioteki, mogłyby być dalej czytane.

Skontaktuj się z naszą biblioteką parafialną wypełniając poniższy formularz.

Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.