Sakramenty święte

Bierzmowanie w Parafii
pw. Ducha Świętego w Poniatowej

Obrzędy bierzmowania

Sakrament bierzmowania w naszej parafii udzielany jest młodzieży chcącej go przyjąć pod koniec klasy ósmej. Bierzmowanie poprzedza okres przygotowawczy obejmujący katechezę szkolną i parafialną. Kandydatów do bierzmowania w ramach katechezy parafialnej przygotowuje ks. Łukasz Protasiewicz.

Osoby starsze chcące uzupełnić sakrament bierzmowania zgłaszają się do kancelarii parafialnej i kierowane są na podobne przygotowanie prowadzone przez naszą archidiecezję przy kilku centrach duchowości chrześcijańskiej przez wyspecjalizowane agendy kościelne.

Znaczenie sakramentu bierzmowania:

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego

„Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu.”

KKK 1285

Bierzmowanie jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Przyjęcie go jest świadomym potwierdzeniem wiary otrzymanej na chrzcie i wymaga gotowości, by w sposób dojrzały i odpowiedzialny wyznawać swoją wiarę i bronić jej (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1303).

„Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad.”

pw. Ducha Świętego

Właściwym miejscem przyjmowania Sakramentów jest Parafia miejsca zamieszkania, a nie jakikolwiek związek ze szkołą czy miejscem zameldowania!